niedziela, 13 sierpnia 2017

Jak zostać barmanem?

Aby zostać profesjonalnym barmanem trzeba się trochę napracować. Zawodu tego nie może wykonywać pierwsza lepsza osoba z ulicy. Zawód barmana to nie tylko nalewanie drinków, robienie sztuczek barmańskich, rzucanie butelkami. To znacznie większe umiejętności. 


Są specjalne szkoły barmańskie, które uczą tego zawodu. Znaleźć je można zarówno w Polsce jak i za granicą. Skończyć można również odpowiedni kurs barmański, którego zadaniem jest przygotowanie do rozpoczęcia pracy barmana w każdym niemal lokalu zarówno w Polsce i za granicą. Taki kurs jest przyśpieszoną wersją szkoły barmańskiej. Z reguły trwa znacznie krócej, ale równie dobrze może wprowadzić w zagadnienia pracy za barem jak również pozwoli stawiać pierwsze kroki w zawodzie barmana. Z momentem ukończenia takiego kursu barmańskiego zdobywa się podstawowe informacje na temat pracy barmana, alkoholi, drinków a także umiejętności praktyczne.
Zawód barmana to nie tylko podawanie klientom alkoholi. To również wiele innych zagadnień Szkoły oraz kursy barmańskie dostarczają wiedzy również na temat obowiązków barmana, jak powinna wyglądać kultura pracy. Zasady dbałości o własny wizerunek, etyka barmana. Ważna jest również odpowiednia organizacja oraz technika pracy. Ćwiczyć należy również optymalizację ruchów oraz ergonomię pracy.
Kursy obejmują również zapoznanie się ze sprzętem barowym, całą terminologię, rodzaje wykorzystywanych miar oraz rodzaje używanego szkła barmańskiego z podziałem jakie szkło do jakich alkoholi. W zależności bowiem od rodzaju drinka serwuje się go w różnych kieliszkach bądź szklankach. Nie można popełnić gafy i podać klientowi drinka w niewłaściwym szkle. Takie pomyłki są niedopuszczalne.
Niezbędną wiedzą jest również alkoholoznawstwo. Na takich zajęciach zapoznaje się z wszelkimi rodzajami alkoholi, jakie spotykane są na świecie. Należy posiąść wiedzę na temat tego gdzie są produkowane, z jakich produktów się je pozyskuje i o czego można je wykorzystywać. Oczywiście niezbędna jest również degustacja.
Jak wiadomo barman w swojej pracy najczęściej zajmuje się przygotowywaniem drinków i koktajli. W szkołach barmańskich poznaje zasady komponowania różnego rodzaju napojów mieszanych. Tak zwana miksologia to wiedza na temat tego jak przygotować drinka na bazie alkoholi białych ( rum, wódka, gin, tequila) kolorowych ( whisky, brandy, cognac). Nauka obejmuje również tworzenie koktajli z wykorzystaniem likierów, win aromatyzowanych i wzmacnianych, efektownych koktajli warstwowych, płonących, z dodatkiem świeżych owoców.
W drinkach niezmiernie ważna jest również sztuka ich dekorowania i prezentacji, ale także serwowanie ich w odpowiedni sposób.
Jak widać, aby zostać barmanem trzeba posiąść dużą wiedzę, nauczyć się całej organizacji baru, zarządzania nim oraz obsługi gości.

Ukończenie jednego kursu nie uczyni od razu barmanem światowej klasy, ale jest to dobry początek do dalszej pracy aby stać się jak najlepszym w zawodzie barmana. Szkolić należy się nieustannie. Ćwiczenie sztuczek barmańskich, dokształcanie się i ciągła praca na sobą sprawi, że będzie się coraz lepszym w swoim zawodzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz